Glykémia (hladina krvného cukru) je solídnym ukazovateľom inzulínovej odpovede.

Inzulín je hormón, ktorý zohráva podstatnú úholu pri regulácii krvného cukru. Umožňuje glukóze vstupovať do bunky, a tá ju vie následne využívať ako zdroj energie. Jedným zo stavov, kedy je tento mechanizmus poškodený, sa nazýva inzulínová rezistencia, ktorou mimochodom trpí (nevediac o tom) podstatná časť populácie a jej výskyt je vďaka životnému štýlu, ktorý žijeme na vzostupe.

Podľa NCZI máme na Slovensku sledovaných takmer 350 000 pacientov s diabetom. To je samozrejme obrovské číslo a my veríme, že mnohým prípadom sa dalo predísť, nakoľko diabetes II. typu sa považuje za ochorenie, za ktoré si z podstatnej miery vieme zapríčiť svojím spôsobom života. 

Vráťme sa naspäť k inzulínu, aby sme mohli uviesť niekoľko dôvodov, prečohyperinzulinémia (vysoká hladina inzulínu) nie je dobrá pre naše zdravie.

Hyperinzulinémia je stav, pri ktorom má telo v krvi nadmerné množstvo inzulínu.

Tento stav môže viesť k viacerým zdravotným problémom a často je spojený s nasledujúcimi ochoreniami a komplikáciami:

      Inzulínová rezistencia      

Neustála,  nepravidelná konzumácia nevhodných potravín vedie k výkyvom krvného cukru a kontinuálnemu vyplavovaniu inzulínu do krvi. Ak tento stav pretrváva dlhodobo, inzulín už "nie je tak účinný" a je potrebná stále vyššia dávka na to, aby sa hladina krvného cukru vyrovnala. Bunky na inzulín už nie sú tak citlivé, ako by mali byť a dochádza k vyplavovaniu stále väčšieho množstva inzulínu.

     Diabetes mellitus 2. typu     

Stav inzulínovej rezistencie po vyčerpaní kompenzačných mechanizmov prechádza do ochorenia Diabetes mellitus 2. typu ktorým trpí čím ďalej, tým viac (stále mladších) ľudí

         Metabolický syndróm     

    Súbor rizikových faktorov zahŕňajúcich obezitu (najmä v oblasti brucha), vysoký krvný tlak, vysoké triglyceridy, nízky HDL cholesterol a inzulínovú rezistenciu. ViaC o metabolickom syndróme sa dozviete SEM

         Obezita (najmä abdominálna)     

    Hyperinzulinémia podporuje ukladanie tuku, najmä v oblasti brucha. - Pozor ale, nepoužívajte prosím tento fakt za prekážku v chudnutí! Hyperinzulinémiu ste si pravepodobne zapríčinili svojím nesprávnym stravovaním, takže prosím neobviňujte za vaše pribarenie "hormóny".

         Polycystický ovariálny syndróm (PCOS)     

    U žien môže hyperinzulinémia spôsobiť hormonálne nerovnováhy vedúce k nepravidelnej menštruácii, neplodnosti, zvýšenému ochlpeniu a akné.

         Hypertenzia (vysoký krvný tlak) a kardiovaskulárne ochorenia     

    Nadbytok inzulínu môže ovplyvniť cievy a spôsobiť ich zúženie, čo vedie k zvýšenému krvnému tlaku. Vysoký krvný tlak poškodzuje cievy. To zvyšuje riziko aterosklerózy, infarktu a mozgovej príhody. 

         Nealkoholová tuková choroba pečene (NAFLD)     

    Inzulín je anabolický hormónom a blokuje spaľovanie tukov, podporuje ukladanie tuku v pečeni, čo môže viesť k steatóze až k cirhóze.

         Zvýšené riziko niektorých typov rakoviny     

    Chronicky vysoké hladiny inzulínu môžu podporovať rast nádorových buniek, najmä v prípade rakoviny prsníka, hrubého čreva a prostaty.